Ekologija i zaštita životne sredine

SISTEMI ZELENIH FASADA, ZIDOVA I KROVOVA

 

04.10.2022 10:40
Slika
 
Uživanje u zelenilu u urbanim gradskim sredinama luksuz je koji sebi malo ko danas može priuštiti. Sve je manje zelenih površina, posebno u velikim gradovima, a ljudi zelena pluća traže vikendom na obližnjim planinama i livadama. No, brzi gradski život često ne ostavlja dovoljno vremena za odlazak u prirodu pa su arhitekte odlučile doskočiti tom problemu. Naime, moderno građevinarstvo sve češće u prvi plan stavlja zelene zidove koji se postavljaju u unutrašnjim i vanjskim prostorima, na zidovima i fasadama te krovovima.

Sistemi zelenih fasada, zidova i krovova najčešće krase stambene i poslovne zgrade, no mogu se naći i na nekim drugim objektima kao što su npr. javne garaže.

Zeleni zidovi i zelene fasade

Unutarnji i vanjski zeleni zidovi na zgradama nove savremene gradnje imaju svoje sisteme navodnjavanja i mogu se postaviti na zid ili mogu biti samostojeći. Biljke koje rastu na zidovima, rastu iz supstrata koji je postavljan u unutrašnjost zidnog modula. Zelenilom i biljkama mogu se obložiti cijele zidne površine, ali one mogu biti ugrađene i na manje prostore kao što su npr. stubovi. Postoje i zidni paneli koji se mogu pomicati po prostoru zavisno o potrebi.

Zelene fasade s druge strane osiguravaju zeleni pokrivač duž cijele fasade objekta, a obično je načinjen od biljaka puzavica. Spomenute biljke posade se u podnožje same zgrade te se duž površine penju direktno ili po unaprijed postavljenoj konstrukciji koja im služi kao podrška u rastu.

Kod zelenih fasada bitno je naglasiti da će im biti potrebno i do nekoliko godina da se u potpunosti zazelene, a o čemu će zavisiti i izbor biljaka i sami klimatski uslovi koji utiču na rast i razvoj biljaka.

Ako se bojite da bi biljke mogle toliko zavladati vašim prostorom tako da bi narušilo i oštetilo konstrukciju same zgrade, valja napomenuti da se danas uz upotrebe modernih tehnologija, odgovarajućih biljaka i stručnjaka to ne može dogoditi. Naime, zelene fasade se planiraju tako da se odvoje od konstrukcije koja je posebno zaštićena od moguće destrukcije biljaka.

Prednosti zelene fasade

Osim što predivno izgledaju, ove fasade imaju i niz prednosti. Vertikalno uzgojena vegetacija doprinosi boljoj toplinskoj izolaciji prostora (zimi grije, ljeti hladi) i pomaže u smanjenju ugljen dioksida i prašine koji su tipični za urbane sredine. Takođe, zelenilo na fasadi učinkovita je zaštita od znatiželjnih pogleda te smanjuje buku.
Zelenilo doprinosi proizvodnji kiseonika i stvara zdravu klimu za stanovanje. Dokazano je da zelena boja opušta zbog čega se i preporučuje što češći boravak u prirodi. Stoga, ovakve zgrade imaju i psihološki uticaj na mentalno zdravlje ljudi. Doprinose smanjenju stresa i poboljšavaju koncentraciju i produktivnost.


Prednosti zelenih krovova

Osim fasada, u posljednje vrijeme sve su popularniji i zeleni krovovi na zgradama koji zavisno od izbora biljnih vrsta mogu biti ekstenzivni i intenzivni.

Intenzivni vrtovi izgledaju poput klasičnih vrtova. Supstrat se nalazi na dubini od 30 do 60 centimetara, a od biljaka uzgajaju se grmovi, razne trajnice i drveće. Ekstenzivni krovovi imaju puno tanji sloj i na njima se sade sukulenti.

Ako živite u gradu, obogatite svoj životni prostor zelenilom i udišite čišći zrak. Posadite puzajuće trajnice na balkonu ili na vrhu zgrade uzgojite svoj zeleni krov. Uz zelenilo i bilje približit ćete ljepotu prirode u grad i uticati na čišći i kvalitetniji zrak i svoju okolinu.
0 0